Kasa fiskalna dla prawnika

Kasa fiskalna dla prawnika

Dotychczas nikt z nas nie spotkał się z posiadaniem kasy fiskalnej przez lekarza, adwokata lub radcy prawnego. To właśnie te grupy zawodowe dotychczas podlegały zwolnieniem z obowiązku rejestrowania swoich obrotów przy wykorzystaniu urządzeń rejestrujących. Obowiązujące od 2012 roku rozporządzenie Ministra Finansów zawierało katalog podmiotów gospodarczych, który między dotyczył lekarzy i prawników. Zarówno jedni jak i drudzy byli zaszczyceni zwolnieniem od obowiązku posiadania urządzeń rejestrujących.

Kasy fiskalne dla kancelarii adwokackich i notarialnych

Z początkiem nowego roku zacznie obowiązywać nowe rozporządzenie Ministra Finansów, zgodnie z którym kasy fiskalne staną się obowiązkowym wyposażeniem wszystkich kancelarii radcowskich i adwokackich. Kasa Fiskalna Dla Prawnika to oczywiście zupełna nowość w polskim prawie, bowiem nakłada na tą szczególną grupę osób prowadzących własną działalność gospodarczą do drukowania paragonów fiskalnych za każdą usługę i poradę prawną.

Kasa fiskalna dla prawnika to również konieczność wdrożenia nowych rozwiązań podatkowych w innych placówkach prawniczych. Mowa tu również o bardzo popularnych w Polsce biurach doradztwa podatkowego. Ustawodawca włączył tą szczególna grupę zawodową do kategorii prawników, tym samym zobligował ich również do realizacji posiadania kasy fiskalnej i rozliczania się za jej pośrednictwem z fiskusem.

Kasy fiskalne dla lekarzy

Kasa fiskalna dla prawnika to jednak nie jedyna nowość w polskim obrocie prawnym. Z początkiem nowego roku zasada posiadania kasy fiskalnej i rejestrowania za jej pośrednictwem wielkości sprzedaży będzie obowiązywała również wszystkich lekarzy i stomatologów. Oznacza to, że w przypadku korzystania ze świadczenia zdrowotnego w prywatnym gabinecie lekarskim będziemy otrzymywać paragon fiskalny. O ile w przypadku prawników, usługi zazwyczaj są rozliczane w biurze kancelarii prawniczej, o tyle świadczenie pomocy medycznej nie zawsze odbywa się w gabinecie lekarskim. Stąd prawnicy będą mogli wyposażyć swoje kancelarie wyłącznie w stacjonarne urządzenia fiskalne, za pomocą których będą drukowali paragony. W przypadku lekarzy udzielających porad medycznych poza swoim gabinetem, będzie zachodziła konieczność posiadania urządzenia przenośnego, które podobnie jak w przypadku taksówkarzy będzie posiadało funkcję działania zdalnego.